I’m not a good grocery store shopper

November 10, 2006 at 1:22 AM 2 comments

I haven’t gone to the grocery store in quite awhile. My reasoning: partly to save money, partly because I dread the grocery store. I’m not a good grocery store shopper. I’ve tried all sorts of techniques to get me in and out of the store without overspending. My favorite technique is using the hand basket instead of the cart. After all, if I don’t have a cart I can’t carry that many groceries, which means I can’t spend that much money.

Of course, my adventure to the grocery store never flows quite so smoothly. I walk down the first isle to pick up mozzarella cheese. But I notice that the cheese is on sale 3 for $5. Why would I only buy one block of cheese if buying three will save me money? So I throw three blocks of cheese in the basket. For every one item I am supposed to purchase I usually end up buying two or three. Those ’2 for 1′ and ’3 for $5′ stickers really get to me. By the time I make it to the checkout lane, the basket is overflowing with food, my left arm is attempting to keep a stack of five or six items, (usually cereal boxes), from falling, and the gallon of milk in my right hand is completely cutting off circulation.

Oh that’s not the worst of it either. I finally make it to the checkout line, with my stack of food and overflowing items in my hands, only to find that there are three people waiting in line ahead of me. Do you know how hard it is to balance all of these items in your arms for indefinite periods of time? Especially while your fingers are frostbitten by the chill of ice cream cartons. When I get to the checkout line the cashier inevitably says, “all these groceries, and no cart?” I shake my head and explain that I hadn’t planned on buying so much food.

I usually end up walking out of the grocery store with four or five bags of food, amazed that I only came in for a block of cheese and some milk.

Entry filed under: Uncategorized. Tags: .

Including Pennies in my Net Worth… Is Identity Theft Insurance Worth the Money?

2 Comments Add your own

  • 1. Anonymous  |  November 10, 2006 at 1:04 PM

    You should check with your grocery store. Most of them will still give you the sale price per unit even if you buy only 1, not 2 or 3. So if it’s 2 for $1, you could buy 1 for $.50. If it’s something that can last a long time and you know you’ll eat it, buying more than 1 is fine. But if it’s something that might go bad before you eat it, it’s not a smart deal.

    Reply
  • 2. One Frugal Girl  |  November 10, 2006 at 4:35 PM

    Thanks for the tip. I will definitely ask the store manager if I can get the sale price even if I only purchase one item.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Follow on Twitter

BlogHer Ads

Deals

DealSpotr - Fast Coupons. No Popups. Just Savings.

Archives

Categories

Stats