Average Grocery Bill in 2023 Based on Family Size

How much should I spend on groceries? Each time I buy food the total seems to grow. Unlike housing and transportation costs, our food bills are variable. We don’t prepare the same snacks and meals every day, so our out of pocket costs are rarely similar.

Can I blame rising food prices or inflation for my growing grocery bills? At one point, beef and veal prices spiked 20.2%, eggs 10.4%, and poultry 8.6%. One week I spent $150 for a week’s worth of basic groceries. The next week I paid $50 more for similar items.

The average cost of groceries is rising 10% per month. As I stare at my grocery receipts I can’t help but wonder, “Am I spending too much on groceries?”

How Much Should I Budget for Groceries?

According to the United States Department of Agriculture, (USDA), the average family spends 10.3% of their income on food. That includes 5.2% on dining out and the remaining 5.1% on groceries consumed at home.

Financial experts recommend budgeting 10-15% of your income on food, so if you earn $60,000 a year you want to budget $6,000 to $9,000 for home cooked meals. Remember, that half of that amount is often spent on dining out. Which means, a realistic budget for groceries is only 7.5% of your income. If you earn $60,000 a year, a realistic food budget would total $4,500.

I’m not sure the experts are right. With the rising cost of food expenses, food budgets will continue to grow well beyond that amount.

How Much Should I Spend on Groceries?

How much should I spend on groceries? Well, It just so happens that the U.S. Department of Agriculture answered this question for me.

Here is the average weekly grocery bill based on family size in 2022:

  • 1 Person: $84.70
  • 2 People: $156.30
  • Family of 3: $203.70
  • Family of 4: $268.80
  • Family of 5: $344.70

How Much Should I Spend on Food Each Month?

Here is the average cost of food per month based on family size in 2022:

  • 1 Person: $367.10
  • 2 People: $677.40
  • Family of 3: $883.00
  • Family of 4: $1289.50
  • Family of 5: $1468.00

Average Cost of Food Per Month in 2022

The USDA’s food plans represent a healthy diet at three different price levels: Low-cost, Moderate-cost, and Liberal. The chart below shows the average amount of money spent on food per person each month. As you can see, the figures are based on the age and gender of family members whom you feed.

Average Cost of Food Per Month in 2022
Age-Gender GroupsLow-Cost PlanModerate PlanLiberal Plan
1 year$152.30$173.10$209.70
2-3 years$161.50$193.60$235.50
4-5 years$165.90$205.60$248.40
6-8 years$234.60$282.10$330.30
9-11 years$250.90$324.60$377.60
Male
12-13 years$291.50$363.10$425.50
14-18 years$295.40$373.90$429.80
19-50 years$292.60$367.10$447.00
51-70 years$275.90$347.80$414.30
71+ years$272.80$337.20$413.50
Female
12-13 years$249.30$298.60$368.80
14-18 years$248.60$297.00$366.70
19-50 years$253.50$310.30$396.00
51-70 years$247.70$308.20$370.20
71+ years$245.80$303.30$363.80

How Much Should You Spend on Groceries Per Month?

How much should you spend on groceries per month? That depends on how many people are in your household. Thanks to the USDA we can figure out exactly how much the average family spends. An average grocery budget in 2022 for one person is roughly $370. The average grocery budget for a family of four is roughly $1200. Let’s break those numbers down more specifically.

Average Grocery Bill for 1 Person

Average Grocery Bill for 1 Person

Let’s start with the average grocery bill for one person. According to the USDA, the average grocery bill for one falls somewhere between $67.50 to $103.20.

How much should a single person spend on groceries? The average cost of food per month for one person is $250 – $450 and a realistic food budget for one ranges from $200 to $450 per month.

Average Cost of Groceries Per Month for 2 in 2022

The average cost of groceries for two people between the ages of 19 and 50 is $546.10 to $843.00. A couple between the ages of 51-70 years spends slightly less. On average between $520.50 to $784.50. The average grocery bill for a family of two is $156.30.

Average Grocery Bill for a Family of 3 in 2022

The average grocery bill for a family of three in 2022 is $203.70. The average cost of food for a family of three is $712.00 to $1091.40 per month. This assumes the family includes one man and one woman between the ages of 19-50 years old and one child between the ages of 4-5 years old. Based on the USDA’s data, an average grocery budget for a family of three would be $883.00 in 2022.

Average Grocery Bill for a Family of 4 in 2022

average grocery bill for a family of 4

The average grocery bill for a family of four in 2022 is $268.80. The average cost of food for a family of four ranges from $876.10 to $1339.00 per month. That includes a family consisting of one man and one woman between the ages of 19-50 years old and two children between the ages of 4-5 and 6-8 years old.

If you have older kids expect to pay more. A family with two children between the ages of 6-8 and 9-11 will pay between $1029.00 and $1550.00 in 2022 per month for food. Based on the USDA’s data, an average grocery budget for a family of four would be $1289.50 in 2022.

Average Grocery Bill for a Family of 5 in 2022

The average grocery bill for a family of five is $344.70. The average cost of food for a family of five ranges from $1140.40 to $1797.00 per month. This assumes a family of five consists of one man and woman between the ages of 19-50 years old and three children ranging in age from 4 to 11. Again, older kids will cost you more. Based on the USDA’s data, an average grocery budget for a family of five would be $1468.00 in 2022.

Average Food Cost Per Week for 1 Person in 2022

According to the USDA, the average grocery bill for one person ranges from $67.50 to $103.20 per week in 2022.

For a more fine-grained approach to food budgeting, check out the USDA food cost chart below. The chart below shows you the average weekly costs in 2022 broken down by gender and age.

Average Cost of Food Per Week in 2022
Age-Gender GroupsLow-Cost PlanModerate-Cost PlanLiberal Plan
1 year$35.10$39.90$48.40
2-3 years$37.30$44.70$54.30
4-5 years$38.30$47.40$57.30
6-8 years$54.10$65.10$76.20
9-11 years$57.90$74.90$87.10
Male
12-13 years$67.30$83.80$98.20
14-18 years$68.20$86.10$99.20
19-50 years$67.50$84.70$103.20
51-70 years$63.70$80.30$95.60
71+ years$63.00$77.80$95.40
Female
12-13 years$57.50$68.90$85.10
14-18 years$57.40$68.50$84.60
19-50 years$58.50$71.60$91.40
51-70 years$57.20$71.10$85.40
71+ years$56.70$70.00$84.00

Average Food Costs Vary

How much does the average person spend on food per week or month? Clearly, there is a wide range. In some cases you might spend $40 more per week or $150 more per month than a peer of the same age.

Why is there such a broad range? There are many factors involved in food costs. If you strive for an all organic menu you’ll pay a lot more than someone that doesn’t search for all-natural labels. Vegetarian diets usually cost less than diets with high meat and poultry consumption. Prices also vary greatly based on where you live.

The USDA doesn’t break down price per state, but move.org did break down average grocery costs across the nation. The monthly costs for New Hampshire, West Virginia, South Carolina, and New York City far exceed places like South Dakota and Montana.

While you can easily find national average costs paid by your peers, it honestly depends on what you like to eat.

Grocery Budget Calculator

A custom grocery budget calculator can calculate average costs based on the age and gender of your particular family members. Use the calculator to see how your grocery budget compares to the average.

Saving Money at the Grocery Store

How much should I spend on groceries?

Unfortunately, the USDA charts don’t consider dietary concerns, convenience foods, or preferences for organic products, which can all impact our food budgets.

I don’t think you can make an apples-to-apples comparison on food budgets, nor should you.

However, food is the third-largest household expense, so it’s an easy way for many middle and high-income earners to cut costs without feeling a hefty pinch. The average American should budget 10% to 15% of their income for groceries.

Track How Much You Spend

Before we cut expenses we must figure out how much we spend on groceries in the first place. In 2022 a year’s worth of groceries will cost the average family between $10,513 and $16,068. How much do you spend?

As I mentioned above, it’s easy to figure out how much our recurring bills cost each month. Mortgages, rent, and transportation costs typically remain steady from month-to-month, but food prices are rarely the same, so it’s time to figure out how much we spend each time we checkout of the store.

To keep track of your food expenses, keep a running tab on your refrigerator and write down how much you spend every time you return home from the grocery store.

Write the date, name of the store, and total. Remember to exclude items like cat food, kitty litter, dishwashing detergent, etc., which shouldn’t be included in food costs.

Many of us buy products other than food at the grocery store. Don’t count that stuff in your calculation.

If you use a credit card to pay for your groceries, you can log in to your account once a month to review your expenses, but this will make it more challenging to exclude non-food items from your totals. Without the receipt, you won’t know what to exclude.

How much do you spend right now? Does that number seem high, low, or just about right? Divide your current take-home pay by that amount and see what percentage of your income you are spending on food.

Once you figure out how much you spend, you can determine if you have any excess that can be trimmed.

How to Save Money on Groceries

So how can we save on groceries. How can we trim that grocery bill if it’s too high?

1. Prepare Easy Recipes

In 2001, I fell in love with Rachel Ray’s television show 30 Minute Meals. Not only were her meals easy to make, but they didn’t contain a giant list of ingredients.

Some people love to create gourmet meals. That’s great, and all the power to them, but if you don’t feel like a super talented chef, stick to the basics.

Search for easy recipes. You don’t have to cook a gourmet meal every night. If you have young kids and need to get dinner on the table, search for the easiest recipes you can find.

There are lots of easy dinner recipes that don’t cost a lot to make. Quesadillas, grilled cheese, omelets, pancakes, egg sandwiches, frittatas, and tuna melts make that list. There is also nothing wrong with eating spaghetti with can pasta sauce.

2. Learn to cook.

After my husband and I got married, we took a cooking class at a fancy French cooking school. We learned how to sharpen knives and use them to break down a whole chicken. It’s an experience I haven’t tried since.

These days the Internet is full of step by step videos showing you exactly how to prepare meals. You can pause the video multiple times and replay it to teach yourself.

No matter what type of cuisine you love, you can find an online instructor to show you what to do. Best of all, you can find great content for free. Forget that fancy-fancy French school we went to. You can learn how to cook in your pajamas, right from the comfort of your own kitchen.

If you enjoy cooking you won’t mind cutting up vegetables and preparing your own sauces. This can be much cheaper than purchasing prepared convenience foods that do that work for you.

How much are you spending on restaurants and pick-up? When we think about our food budget, most of us think about the food we buy from the grocery store, but restaurants need to be factored into the account. One meal at a restaurant can cost as much as a week’s worth of groceries.

According to the USDA, the average American household spent 6% of after-tax income dining out last year. If you enjoy cooking you can learn to make the same meals at a fraction of the cost. Plus you can control the salt, sugar, and fat that goes into them.

3. Meal Plan

I used to figure out what I wanted to eat and then go to the store with a grocery list in hand. The problem with this approach is that you often pay full price for the ingredients you need.

You can get around this problem by learning to meal plan. Coordinate your meals with this week’s sales. Look through the sales circular, which is much easier to do online these days, and choose your meals based on weekly discounts.

If ground beef is on sale, consider making hamburgers, tacos, or spaghetti. If sausage is on sale, make a sausage potato hash, gumbo, or jambalaya for dinner. A monthly food plan helps you save money. It also makes the question, “what’s for dinner,” easier to answer.

4. Figure Out What You Like to Eat?

Figure out what meals you like to eat. Many of us like similar flavors. For example, my husband and I enjoy meals made with fruit. We love lemon chicken, dishes made with orange zest, and orange marmalade.

Most of us have ‘go-to’ flavors, particular tastes that we enjoy. We make different kinds of recipes, but we often search for meals with similar flavor profiles.

Why does this matter? It helps us use the same sets of ingredients, so we don’t have to buy new ones.

Some ingredients simply cost more than others. Spices are notoriously expensive. A tiny saffron bottle can cost $12.00, while fresh vanilla beans can cost $30 or more.

If you know what foods you enjoy, you won’t waste money buying ingredients you won’t like. Plus you’ll often have the ingredients available in your pantry.

5. Buy Goods That Fill You Up

Here’s another trick to saving money. Search for foods that fill you up.

Thanks to this pandemic, I’ve gained twenty extra pounds. My poor body hasn’t seen the inside of a gym since March. No matter how hard I try to squeeze in walks around the block or bike rides with my kids, it’s not paying off the way my beloved elliptical machine did.

To lose weight, I cut the garbage from my diet and started searching for foods that would help me feel full longer.

Protein like eggs, tuna, beans, and chicken help me do just that. Many of these foods are relatively inexpensive, but even if they cost more, you don’t need to eat as much of them to fill your rumbling belly.

6. Perform Online Price Comparisons

This pandemic has radically altered the way we purchase groceries. Use this to your advantage. Log on to various grocery websites to figure out how much ingredients cost at each store. It’s never been easier to compare prices.

Certain stores are simply cheaper than others. If you love the produce and meat department at Whole Foods buy there, but look for other ingredients at cheaper stores.

7. Sign Up For Loyalty Reward Programs

Most stores have a loyalty program. Sign up for them using your phone number to get extra discounts.

If you buy food at Whole Foods, consider signing up for the Chase Amazon Prime card, which offers 5% cashback on all purchases there. It also gives you access to lower prices online and in-store.

8. Ignore Multi-Product Pricing

Don’t be fooled by multi-product pricing. If a sale reads, “buy ten items for $10”. You don’t have to buy ten things to get that deal. You also don’t have to buy 3 for $5.00.

Buy one item, and you’ll pay just $1.67 for it. You don’t need to load the other two into your cart to get the deal.

9. Throw Brand Loyalty Out the Window

Throw brand loyalty own the window when you can. Some things taste better when you buy the brand name. For example, my kids won’t eat anything but name brand General Mills Cheerios.

But don’t pass by all store brands just because you aren’t familiar with them. Basics like butter, baking soda, baking powder, flour, and other staples won’t taste any different if you use the store brand. You can save a significant amount on seasonings and spices too.

We’ve tried various store brands and found that we like some better than the more expensive, brand name versions.

10. Swap Fresh Ingredients for Frozen Ones

Consider canned goods and frozen foods for some recipes. They have roughly the same nutritional value for a fraction of the cost. Plus, you can store these in your house and don’t have to worry if you don’t get around to eating them.

Sure canned fruit isn’t as tasty as munching on a ripe, delicious apple, but you can substitute canned or frozen vegetables in soups and stews. Using a variety of fresh and frozen vegetables also does the trick. The fresh ingredients help pep up the frozen ones.

11. Keep Stock of Your Food Supply

My dad loves ketchup. He eats it on everything, so he and my mom always take note when the ketchup bottle is running low. If he knows he’s half-way to running out, he can put it on a shopping list and start searching for a sale price.

Please don’t wait until you are out of a product to purchase it at full price. If you see a sale, buy an extra bottle and put it on the shelf.

Don’t go crazy with this approach, though. You don’t need to buy ten bottles every time. If you use this technique, don’t stop until you take inventory of what you already have in the fridge and pantry. 

12. Learn to Love Leftovers

Learn to love leftovers, but here’s a trick don’t eat the same thing two times in a row.

Make a meal, eat it, then set aside the leftovers in the fridge for one day. Make something else the next night and then return to those leftovers a day later. This has been a go-to plan for my family and me. It’s tough to eat the same meal twice, but separating the days makes it much more palatable.

Use leftovers on those nights when you would be tempted to pick up food from a restaurant. Plan to cook on the night you don’t have activities, so you can heat leftovers on the night you do.

Place your leftovers eye level in the fridge rather than shoved in the back where you will forget about them.

13. Cook the Right Portions

On the flip side, don’t make extra if you won’t eat it. Learn how to portion your meals so that you eat everything in one sitting.

It seems silly but think about exactly how much protein you eat at dinner each night. Do you eat a whole chicken breast or just half of one? Do you need a 6 ounce burger or an 8 ounce one?

Figure out how much you typically eat and prepare just that amount. If you still feel hungry, make yourself a small side salad or vegetable or eat a cup of fruit after dinner to tide you over until you eat breakfast the next day.

14. Stop Wasting Food

Be aware of food waste. Pay attention to how much food you throw out each week.

Food waste is a massive problem in the United States. If an apple is bruised, cut out the bruised part and eat around it. Wash fruit when you bring it home so you’ll eat it.

Keep your fridge clean, so you know what’s inside of it.

15. Save on Spices

If you need spices that you don’t use very often head to supermarkets that allow you to buy it in tiny amounts. Whole Foods has a spice section where you can measure out exactly the amount you need and not a drop more.

If you don’t live near one, search for Asian or Indian markets. They often offer spices at a fraction of the price at a typical grocery store.

How Much Do You Spend on Food Each Month?

So, now I turn to you dear readers. How much money do you spend on food every month? How much do you spend on groceries? Do you create a monthly budget for food? Do you find your monthly food bill rising?

16 thoughts on “Average Grocery Bill in 2023 Based on Family Size”

    • Ending food waste has dramatically changed our spending habits. We keep the fridge clean and clear so we can see what we’ve prepared and make sure we eat the leftovers. We also limit our produce purchases even if that means buying it more frequently. Not only does it save money, but it makes me feel so much better as a consumer. Now we almost never throw food away! Thanks for the comment.

      Reply
  1. Single Dad, with one teenager at home alternating weeks. Run a out $300 a month in groceries, buying on sale and using coupons. meals out about $ 200 per month. pretty content.

    Reply
    • Simple meals don’t cost a lot to make. I don’t know what you prepare, but we are trying to find more recipes with fewer ingredients. These meals are typically cheaper and easier to make! Thank you for your comment.

      Reply
  2. My food spending has gone up dramatically as well, but its because my children are now teenagers! Its fairly amazing the amount of food they can put away. Whole items disappear from the fridge or pantry- sometimes ingredients I was planning on using for a meal. On the up side, there isn’t as much food waste. Except for stuff like salad. Somehow they never want an afternoon snack of salad…

    Reply
    • My nine year old can plow food away. The other night he ate a giant, adult sized hamburger while my husband and I split one. At this rate his teenage years will triple our bills!

      Reply
  3. Single person here with low wages.

    I lived in a studio with a fridge and no freezer (not even a freezer compartment in the fridge). So that did spike up my grocery bills as I could only buy fresh or canned stuff. I managed to keep my monthly budget down to 180 dollars, 240 if I splurge.

    What I always do is have a routine. I eat chicken two times a week, fish as well twice a week, vegetarian at least once a week and the other two days vary (either vegetarian or meat such as pork or beef). Fish is expensive, but I always look for the sales of the day (I go at the end of the day and look at the fish that has to be used THAT day which comes at a pretty big discount).

    Chicken is pretty cheap so that is actually fine to buy. Vegetarian as well. The meat can be pricy but I mostly buy burgers or minced meat for meals.

    I do find that packages for one person are pricier so I often buy packages meant for two and split it over the the days.

    Fruit and vegetables I buy per season. When they are in season, the prices drop significantly. That means that during a certain month I will eat a lot of zucchini, yes.

    And rice, rice in bags is cheaper than potatoes, so I eat rice a lot more than potatoes. Pasta as well.

    However, I am planning on getting a freezer once I get premission from the landlord. Because then I can actually buy frozen goods and buy and cook in bulk (which comes out cheaper) and freeze meals for when I don’t want to cook and would otherwise order takeout.

    Reply
    • You are making a lot of smart decisions with your money. Sticking to routines and buying larger portions definitely helps stretch the budget. So does using a freezer if you can. We used to prepare food in bulk, but have recently gotten out of that routine. It did make cooking easier throughout the week and allowed us to save money too! Thank you for sharing your ideas!

      Reply
  4. Thanks for this! I’ve noticed our food costs just keep going up. You give some great tips. We are a family with dietary restrictions, and that makes it so much harder. My daughter has celiac disease, and we try to limit her wheat exposure. But MAN, gluten-free items are usually double or triple their wheaty counterparts! I try to minimize the sticker shock by using whole ingredients that anyone can eat, but then veggies get expensive in the winter too. Can’t wait to get that garden going this year!

    Reply
  5. I am 55 and my mom is 83 as of March 2022. I have been tracking and keeping data for all our food we buy since 2013, in 365 day intervals. We beat the USDA Thrifty plan even. We are now into day 141 of our 6th 365 day challenge I invented in 2013. October 18, 2021 to October 17, 2022 we should be within the past years ranges easy. That means less than $4.15 per person per day to eat and less than $1.99 per item. I have a tremendous amount of data and all the daily lists, and combined lists by category for each year. But here are the Results of the first 5 challenges.
    Results By Challenge
    Time frame for each challenge

    1 – May 21, 2013 through May 20, 2014
    2 – October 2, 2016 though October 1, 2017
    3 – September 23, 2018 through September 22, 2019
    4 – October 19, 2019 though October 17, 2020
    5 – October 18, 2020 though October 17, 2021
    6 – October 18, 2021 though October 17, 2022
    Total Cost
    1 – $2924.85
    2 – $3014.25
    3 – $2992.75
    4 – $2982.84
    5 – $2918.84
    Total – $14,833.53

    Cost Per Person Per Day
    1 – $4.006643835616438
    2 – $4.129109589041096
    3 – $4.099657534246575
    4 – $4.086082191780822
    5 – $3.998410958904110

    Number of Items
    1 – 1383
    2 – 1423
    3 – 1510
    4 – 1493
    5 – 1660
    Total – 7469

    Cost Per Item
    1 – $2.114859002169197
    2 – $2.118236120871398
    3 – $1.981953642384106
    4 – $1.997883456128600
    5 – $1.758337349397590

    Reply
  6. We do most everything you list to save money. What we do is keep an above medium to full inventory of food and drink in stock all the time. We never run low. We buy what is on sale, use coupons, digital coupons, store saving card, store rewards program, seniorr discount, and keep our eyes open for special promotions and free giveaways. My mom plans about a month in advance on the big meal of the day, based 90 percent on what we already have in stock. That big meal usually lasts 2 or 3 days. Sometimes she needs a item here or there but we look for the sale price for it. We get every kind of food and eat on less than $4.15 per person per day. And have been shopping and eating like that since I started documenting it in 2013, and probably since the 1960’s. People often ask me what do we eat for so little money. We eat everything, including over 350 pounds of meat products a year. My list for a whole year on what we bought sorted by food type would blow people away. We mainly use ShopRite and Acme supermarkets.

    Reply
  7. Is this just specifically for food only? Or is this including soap, shampoo, cleaning supplies, toilet paper, paper towels, vitamins etc..? We have a family of 5 and are currently spending around $2000 a month. But that’s including ALL household items, cleaning supplies, food, pet food, and some extra items.

    Reply

Leave a Comment